Častokrát sa ma ľudia pýtajú, či som facilitátorkou holotropného dýchania, resp. aký je rozdiel medzi tým, čo robím a holotropným dýchaním. Spôsob dýchania je možno podobný, ale práca s tým, čo sa dýchaním dosiahne, je zameraná na niečo iné. Technika (hľadám lepšie slovo), s ktorou pracujem, je kombináciou Alchemy of Breath a BBTRS (BioDynamic Breathwork and Trauma Release System). Práca je založená na teórii Wilhelma Reicha, ktorý si všimol, že vplyvom traumy sa na ľudskom tele združuje napätie na určitých konkrétnych miestach. Pomenoval ich Belts of Tension (akési opasky alebo brnenia, ktoré zvierajú určité časti nášho tela a bránia voľnému plynutiu energie). Nie som odborníčka na holotropné dýchanie, takže si nedovolím techniky porovnávať, ale popíšem, ako pracujem s dychom na sedeniach ja.
Súčasťou holotropného dýchania sú mimoriadne stavy vedomia, ktoré môžu ľuďom veľa priniesť, ale nie sú zámerom ani cieľom práce, ktorú robím. Aj pri mojej práci sa stáva, že ľudia vnímajú veci mimo bežnej reality, ale nevenujeme tomu až takú pozornosť. Čomu venujeme pozornosť, je telo a emócie. Čím je človek citlivejší a viac zasiahnutý traumou, tým viac ho držím úplne prítomného v tele s tým, čo sa tam práve deje. Cieľom je teda byť plne prítomný v tele. "Neodchádzať z neho von". Čo sledujeme, je oslobodenie od blokov brániacich voľnému prúdeniu enegie v tele a posilnie schopnosti zvládať stres a emocionálnu záťaž. Postupne pracujeme na uvoľnení tela a mysle a budujeme väčšiu odolnosť.
Klient si vždy všetko uvedomuje a sám rozhodne, ako hlboko pôjde. Samozrejme s plnou podporou a pomocou z mojej strany. Vždy sa opatrne priblížime k miestu, ktoré je "nabité" a "nesie" nejakú pamäťovú stopu po traume alebo bloknutú energiu. Nejdeme ale úplne do tzv. trauma vortexu - lievika, ktorý by nás vcucol a traumatický zážitok by bol znovu prežitý akoby sa reálne dial v čase. Počas sedenia

Commentaires